لطفا جهت استفاده از اپلیکیشن دستگاه خود را بچرخانید!

طرح رجیستری برای اپل واچ و آیپد کلید خورد؟

طرح رجیستری برای اپل واچ و آیپد کلید خورد؟

مدت‌ها است که ادعاهایی در مورد تلاش برای رجیستر کردن محصولاتی نظیر تبلت و ساعت‌های هوشمند منتشر می‌شود و حالا یکی از سخنگویان طرح رجیستری ادعایی در مورد ثبت موبایل‌واره‌ها را مطرح کرده است. وب‌سایت دیجیاتو به تازگی گزارشی را منتشر کرده که نشان‌دهنده آغاز فرایند رجیستری اپل واچ و آیپد خواهد بود.

تا پیش از این ادعایی در مورد آغاز فرایند عرضه سیم‌کارت‌های الکترونیکی esim نیز منتشر شده بود که نشان از تلاش دولت برای دریافت حق رجیستری اپل واچ‌های سلولار میداد.

متن گزارش اخیر دیجیاتو در مورد ثبت موبایل‌واره‌ها به این شرح است:

سخنگوی طرح رجیستری از کلید خوردن طرح ثبت موبایل‌واره‌ها (تبلت، ساعت‌های هوشمند، دستگاه‌های کارت خوان و هر دستگاه سیم‌کارت خور دیگری در گمرک خبر داد. او البته تاکید کرده که وزارت ارتباطات باید زمان بندی اجرای این طرح را هرچه زودتر به شهروندان اعلام کند.

طرح رجیستری از سال‌های پیش آغاز شد و با اینکه از همان چند ماه پس از اجرایی شدن آن اعلام شد که به زودی تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های مخابراتی نیز به طرح رجیستری می‌پیوندند اما این موضوع تا امروز مغفول باقی مانده بود. «حمیدرضا دهقانی‌نیا» سخنگوی طرح رجیستری در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید که با توجه قانون برنامه بودجه ۱۴۰۰ و الزامی که در آن نسبت به این موضوع شده، آنها طرح رجیستری موبایل‌واره‌ها را با همراهی گمرک اجرایی کرده‌اند.

دهقانی نیا می‌گوید بر این اساس باید تمام دستگاه‌های سیم کارت خور اعم از تبلت‌ها، ساعت‌های هوشمند، دستگاه‌های مبدل تلفن ثابت به سیار، دستگاه‌های کارت خوان و… به طرح رجیستری بپیوندند. او در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا زیرساخت این موضوع میسر شده یا خیر می‌گوید که تمامی شرایط برای اجرای این طرح از سوی نهادهای مرتبط آماده است و تنها منتظر هستیم تا وزارت ارتباطات هرچه زودتر موضوع را شفاف به مردم اعلام کند و بر اساس زمان‌بندی، این طرح را شروع کند.»

دهقانی نیا گفت: «انتظار داریم وزارت ارتباطات هر چه سریع‌تر جدول زمانی اعمال سیاست را به شهروندان اطلاع رسانی کند.» او به دیجیاتو می‌گوید بر اساس قانون بودجه باید هر چه سریع‌تر این طرح آغاز می‌شد و هم اکنون نیز اجرای طرح بیش از ۲ ماه تأخیر دارد؛ از این رو انتظار داریم وزارت ارتباطات هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهد.

سخنگوی طرح رجیستری می‌گوید پس از اعلام شدن زمان بندی اجرای این طرح «شهروندان باید اقدام به گذاشتن سیم کارت در تبلت و روشن کردن تبلت‌های سیم کارت خور و روشن کردن ساعت هوشمند و سیم کارت گذاشتن در این ساعت‌ها، کنند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.»

او در پاسخ به چرایی این تاخیر طولانی می‌گوید که عوامل متعددی بر سر پیاده سازی این طرح بوده اما با اشاره به مصوبه مجلس می‌گوید که این طرح در سال جدید باید اجرایی شود و «اینکه تا الان هم اجرایی نشده است، تخلف محسوب می‌شود.» اشاره دهقانی نیا به موافقت نمایندگان مجلس ، در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با بند الحاقی ۱ به تبصره ۸ است. بر این اساس، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است کلیه‌ی تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند بارکد خوان و مبدل ارتباطات ثابت به سیار (وارداتی و تولید داخل) را در سامانه‌ی هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه‌ای (همتا) ثبت کند. دقیقا مشخص نیست منظور مجلس از عبارت «مبدل ارتباطات ثابت به سیار» چیست اما شاید مقصود مودم روترهای بی‌سیم باشد.

لازم به ذکر است هفته گذشته «علی وکیلی»، مدیرکل دفتر واردات، به گمرکات اعلام کرد تا طرح رجیستری موبایل‌واره‌ها اعم از تبلت و ساعت هوشمند (دارای سیم کارت) همراه مسافرین ورودی به کشور، اجرا و عینا مطابق رویه رجیستری گوشی‌های مسافری اقدام می‌شود.

در سال‌های‌گذشته قاچاق موبایل با آمار حدود ۲ میلیارد دلار در صدر فهرست اقلام عمده قاچاق به کشور قرار داشت که تقریباً طی دو سال گذشته به جهت اجرای طرح رجیستری تلفن‌همراه، به طور کامل از قاچاق پاکسازی شده است. بنا بر اعلام گمرک در سال گذشته بیش از ۲.۴ میلیارد دلار به صورت رسمی و با پرداخت حقوق ورودی وارد کشور شده است.

گفته می‌شود در حال حاضر بر اساس برآورد برخی فعالان صنفی، حجم قاچاق در بازار تبلت و سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور حدود ۳۰۰ میلیون دلار است.

با توسعه آموزش آنلاین در کشور و نیاز مبرم کاربران به تبلت‌های دانش آموزی، پیش بینی می‌شود که گرانی حاصل از طرح رجیستری در تبلت‌ها، تاثیر بسزایی در بازار تبلت‌ها بگذارد. تهیه تبلت‌های دانش آموزی در این ایام جزو ضرورت‌های بسیاری از خانوارها شده و رجیستر شدن آنها می‌تواند باعث گرانی کالاهای موجود در بازار بشود، البته از آنسو این موضوع باعث ترغیب تولیدکنندگان داخلی برای راه انداختن چرخ‌های کارخانه‌های خود برای ساخت و مونتاژ تبلت‌های ایرانی خواهد بود.

طرح رجیستری سالانه در آمدی بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای دولت به همراه داشته و باید دید که اضافه شدن این کالاهای جدید به طرح رجیستری (در صورتی که وزارت ارتباطات زمان دقیق آن را به طور مشخص اعلام کند)، این درآمد را چند درصد بیشتر خواهد کرد.


دیجیاتو

اپل اِن آی سی،

کپی‌رایت © 2023 اپل اِن آی سی. تمامی حقوق مادی و معنوی محفوظ میباشد.

خطا در اتصال به سرور، شما در حالت آفلاین هستید!

نسخه جدید اپلیکیشن منتشر شده است!

بروزرسانی
راهنمای نصب اپلیکیشن
اپلیکیشن مولتینا اِستور

با نصب وب اپلیکیشن فروشگاه، میتوانید از امکانات ویژه اپلیکیشن نظیر مشاهده حالت آفلاین و ... استفاده نمایید.

  • جهت نصب اپلیکیشن پس از کلیک بر روی کلید زیر، در پنجره باز شده در سمت راست نوار آدرس مرورگر خود بر روی گزینه Install کلیک نمایید.

لغو و بازگشت
راهنمای نصب اپلیکیشن
اپلیکیشن مولتینا اِستور

با نصب وب اپلیکیشن فروشگاه، میتوانید از امکانات ویژه اپلیکیشن نظیر مشاهده حالت آفلاین و ... استفاده نمایید.

  • در نوار پایین مرورگر دکمه Share را لمس نمایید.

  • سپس در منو باز شده، در قسمت پایین، گزینه Add To Home Screen را انتخاب نمایید.

  • و در صفحه باز شده در قسمت بالا سمت راست، با لمس گزینه Add اپلیکیشن را نصب نمایید.

لغو و بازگشت